Menu
 • Klient

  Soukromá osoba

 • ROK

  2008

 • Stav

  Realizace

 • Místo

  Kunčice pod Ondřejníkem

 • Kategorie projektu

  Rodinné domy

The Bird

Pták pod horami.

 

Rodinný dům u nás je společensky důležitý pojem. Mít vlastní dům nebo aspoň domeček, to je znak úspěchu, taky znak jistoty a znak kontinuity. Jenomže v poslední době naše rodinné domy, od nejmenších až po veliké převeliké, jakoby vycházely jen ze dvou možností. Tou první je všemi sice opovrhované, ale přesto pořád stavebníky tak oblíbené tzv. podnikatelské baroko, plné nevkusu, přeplácanosti a hlavně lživosti – ty domy se tváří jako něco, co prostě nejsou. Druhé východisko je kultivovanější – nový funkcionalismus, dováděný do maximální jednoduchosti prosté škatulky, která kromě dobrých proporcí už neví, co by mohla nabídnout. Mít jen tyhle dvě možnosti – to je tedy hodně velká škoda a nechce se věřit, že nic jiného u nás architekty a hlavně jejich stavebníky nenapadá.


A pak jsou výjimky. Výjimky – průšvih. A výjimky – oslnivá nečekaná řešení, která prostě okouzlí.

 

Pták, co se usadil v Beskydech, patří mezi ty druhé. Přiznávám, že porota soutěže Stavba roku z něj byla od počátku trochu v rozpacích. Lze to brát vážně? Odzbrojující upřímná odlišnost od všeho, co se v kategorii rodinných domů dá u nás potkat, však rozhodla – jdeme do 2. kola, tohle je potřeba vidět. Buď je to úplně špatně, nebo to bude hodně zajímavé.

 

Platí to druhé. Dům navržený s noblesní velkorysostí, s radostí stavebníka i s radostí architekta (jen s mnoha chmurami při řešení problémů pro dodavatele). Posazen mezi domy úplně běžné (většinou z kategorie podnikatelské) vytváří si vlastní krajinu, vlastní prostředí, přitáhl si k sobě i kus lesa a vymodeloval si vlastní kopečky – jako skutečný pták se dokonale zahnízdil. Tvar domu je dynamický, a při tom v sobě má jakousi stabilnost, není to neklidný dům v pohybu, je to živý dům, který se nabízí k rozmanitým činnostem, skrytým pod po pojmem bydlení. Bydlet, to není jen vařit, jíst, spát, koukat se na televizi; to je mnohem pestřejší soubor dění. Nejen to nezbytně nutné pro fyzické přežití, ale taky to odpočinkové, zábavné pro duševní občerstvení, jen tak pro radost – pohled ho hořícího ohně krbu, plavání v bazénu s dojmem mořského světa a při tom s výhledem na Ondřejník nebo Stolové hory, taky přemýšlení v pracovně na samém vršku domu s výhledem téměř panoramatickým.

 

Proto je uspořádání domu velmi logické, přízemí téměř celé vyplňuje obytný prostor, z nějž se dá vycházet přímo do zahrady nebo sestoupit do posilovny a od ní do bazénu; přičleněn je tu samostatný prostor pro hosty, který má svůj vlastní vstup. Otevřené schodiště stoupá středem prostoru vzhůru, v další úrovni jsou dvě ložnice s maximálními výhledy do krajiny, s velikou koupelnou. V poslední a nejužší části domu je pracovna. Vnitřní prostor je maximálně otevřen a tomu odpovídá i strukturální skleněná fasáda na většině stavby. Sklo o ovšem shora zakryto měkkými křídly střechy…

 

Konstrukce je tu čitelná jako vše ostatní, ocelové sloupy a nosníky volně procházejí prostorem, k nim se připojují vnější konstrukce dřevěné. Je zde všude zřetelná radost z pohodlí a z luxusu, který je nečekaně udržen na velmi dobré úrovni, luxus designerských kousků, dobře sladěných, je jakoby samozřejmý a především v hygienických prostorách prostě oko i duši potěšující.

 

K domu patří komponovaná zahrada, která se proti původní parcele poněkud zprohýbala, zvlnila, aby v ní bylo místo na vodní plochy – taky aby chránila proti příliš zvědavým pohledům. V zahradě je místo i na tenisový kurt a nedaleko něj je i samostatný objekt se sklípkem, klubem a potřebným technickým zázemím.

 

Ten dům je ojedinělý. Je výsledkem souhry stavebníka a architekta, kteří se nezatěžují konvenčními přístupy. A pyšní se vskutku nápaditými detaily a jejich dokonalým provedením. Je nenapodobitelný a neopakovatelný. Bydlení úplně výjimečného druhu. I když – je to přece dům na míru svému uživateli.

 

Autor textu: doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc.

Číst více